Tim Fischer, politician

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Tim Fischer, politician

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

3 May 1946 - 22 August 2019

History

Timothy Andrew Fischer was born on 3 May 1946, in Lockhart, New South Wales (NSW), Australia. Born to Julius Ralph Fischer and Barbara Mary Fischer, Fischer was educated at Boree Creek Public School and then at Xavier College in Melbourne, Victoria. He continued to military service at the Officer Training Unit (OUT), Scheyville and graduated in December, 1966. On 16 November 1992, he married Judy Brewer and survived by 2 sons.

From January 1967 to March 1969, Fischer served as 2nd Lieutenant with the 1st Battalion, Royal Australian Regiment, which served in the Vietnam War. Following his discharge from the Australian Army as a Vietnam War veteran and rank of 2nd Lieutenant, he became a farmer at Boree Creek.

Fischer served as an Australian diplomat and politician, who held a number of parliamentary positions in national and local government. Initially starting as an active member of the Country Party, now known as the National Party of Australia, NSW or NSW Nationals, he continued to serve as a House of Representative Member for Sturt (1971-1980), Murray (1981-1984) and Farrer (1981-2001). In 1990, Fischer was appointed as the 9th leader of the National Party. From 1996 to 1999, Fischer was elected to serve as both Deputy Prime Minister and Minister for Trade in the Howard Government. He continued in office, from 2009 to 2012, serving as an Australian Ambassador to the Holy See.

Fischer held memberships at the Corowa Golf Club, Lockhart ex-Serviceman’s Club, Albury Commercial Club, Livestock Gain Producers Association, Rotary and the Returned Serviceman’s League.

Timothy Andrew Fischer died on 22 August 2019, in Albury, NSW.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

Agency030

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Authority Record created 3 September 2018. J Kohlhagen.

History compiled 6 July 2020. M. J. Quisumbing.

Language(s)

Script(s)

Sources

Parliament of Australia website (retrieved 3 September 2018).

Parliament of New South Wales. (n.d.). Mr (Tim) Timothy Andrew Fischer (1946-2019). https://www.parliament.nsw.gov.au/members/Pages/Member-details.aspx?pk=2023

The Nationals. (2020). Our history. https://nationals.org.au/about/our-history/

Ellery, D. (2015, July 1). Tim fischer says public servants ‘played god’ with Vietnam national service ballot. The Sydney Morning Herald. https://www.smh.com.au/public-service/tim-fischer-says-public-servants-played-god-with-vietnam-national-service-ballot-20150630-gi15ul.html

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places